Studenovodní ryby, jako je tuňák, losos, makrela a sardinky
S 398 mikrogramy mědi na 100gramovou porci také přidá asi 44 % denní doporučené hodnoty mědi. WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 01. prosince 2020
Zdroje
ZDROJE:
Berkeley Lab: “Měď v mozku.”
British Journal of Nutrition: “Imunitní systém jako fyziologický indikátor mezního stavu mědi?”
Carrisito Ranch: “Jsou pro vás BEEF LIVER dobré?”
ESHA Research, Inc., Salem, Oregon.
Národní institut zdraví: “Měď.”
Oregonská státní univerzita: “Měď.”
San Francisco Chronicle: “Minerály v hovězích játrech.”
StatPearls: “Toxicita mědi.”
Jablečný ocet, také někdy označovaný jako ACV, je ocet vyrobený z fermentovaného jablečného moštu. Výroba jablečného octa začíná přidáním kvasnic do jablečné šťávy, čímž se šťáva přemění na alkohol. Bakterie pak přemění alkohol na kyselinu octovou.
Zakalená, vláknitá směs kvasinek a bakterií bohatá na probiotika, která je často viditelná na dně láhve jablečného octa, se nazývá matka. Matka je směs probiotických bakterií a kvasinek. I když to není jisté, mnoho lidí věří, že za většinu zdravotních tvrzení o jablečném octu je zodpovědná matka.
Existují tvrzení, že jablečný ocet může pomoci při hubnutí, kontrole lupů a dokonce i při léčbě některých typů rakoviny. Jaká je pravda o jablečném octu?
Výhody zdraví
Zatímco většina tvrzení o výhodách jablečného octa nemůže být vědecky podložena, existují tři oblasti, kde má jablečný ocet měřitelný dopad – kontrola krevního cukru, hubnutí a hladina cholesterolu.
Kontrola krevního cukru
Výzkum vztahu mezi konzumací jablečného octa a hladinou cukru v krvi má smíšené výsledky.
Studie z roku 2007 sledovala všechny účastníky žijící s diabetem 2. Výzkumníci zaznamenali výchozí hladinu glukózy nalačno a poté znovu o 2 dny později, poté, co dodržovali standardizovaný jídelníček a konzumovali jablečný candidol funguje ocet před spaním.
Výsledky ukázaly, že konzumace ACV před spaním může příznivě ovlivnit koncentraci glukózy u lidí žijících s diabetem 2. typu.
Ztráta váhy
Běžně citovaná japonská studie zjistila, že účastníci, kteří konzumovali ACV, zhubli více než ti, kteří ACV nekonzumovali po dobu 12 týdnů, a zaznamenali snížení BMI, tělesné hmotnosti, obvodu pasu a oblasti viscerálního tuku. Kyselina octová je považována za hlavní složku ACV odpovědnou za hubnutí.
Zatímco některé studie ukázaly, že jablečný ocet může být účinný při hubnutí, je důležité mít na paměti, že i když je účinný, dopad je minimální. Některé z těchto studií zaostávají při kontrole proměnných – jako je dopad ACV způsobující nevolnost, a tedy snížení hladu.
Nižší cholesterol
Studie z roku 2012 nejprve měřila základní hladiny cholesterolu u jejích účastníků. Účastníci pak museli dvakrát denně konzumovat 30 mililitrů jablečného octa. Po 2, 4 a 8 týdnech výzkumníci provedli tato měření znovu. Po 8 týdnech vedla konzumace jablečného octa k „významnému snížení hladiny cholesterolu“.
Pokračování
Zdravotní rizika
Jablečný ocet v přiměřeném množství by měl být bezpečný pro konzumaci pro většinu lidí. Existuje však několik rizik spojených s jablečným octem, kterých si musíte být vědomi. Tato rizika jsou většinou způsobena vysokou úrovní kyselosti jablečného octa.
Podráždění krku a kůže
Při požití velkého množství nebo nezředěného jablečného octa může způsobit podráždění krku. Kvůli své vysoké kyselosti může také způsobit podráždění pokožky, pokud je aplikován lokálně. Existují zdokumentované případy, kdy pilulky z jablečného moštu uvízly v krku a způsobily podráždění, bolest a potíže s polykáním až o šest měsíců později.
Interakce s Léky
Jablečný ocet může interagovat s určitými doplňky a léky. Dva léky, se kterými interagoval, jsou diuretika a inzulín.
Množství a dávkování
Vzhledem k vysoké kyselosti jablečného octa je důležité, pokud hodláte jablečný ocet pozřít, zředit jej vodou nebo jiným míchacím prostředkem. Nezapomeňte si promluvit se svým lékařem, než zařadíte jablečný ocet do svého jídelníčku.
Běžný způsob, jak to vzít, je smíchat 1 až 2 polévkové lžíce ACV s 8 uncí čaje nebo vody. Citron a další citrusové plody mohou pomoci ztlumit silnou chuť ACV.
Můžete také zkusit začlenit jablečný ocet do svého jídelníčku jako octový základ do dresinků nebo k nakládání potravin.
WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 02. prosince 2020
Zdroje
ZDROJE:
American Homebrewers Association: “Jak si vyrobit jablečný ocet doma.”
Biovědy, biotechnologie a biochemie: "Příjem octa snižuje tělesnou hmotnost, hmotnost tělesného tuku a hladinu triglyceridů v séru u obézních japonských subjektů."
Péče o cukrovku: "Požití octa před spaním zmírňuje bdělé koncentrace glukózy u dospělých s dobře kontrolovaným diabetem 2."
Life Science Journal: "Vliv jablečného octa na krevní lipidy."
Mayo Clinic: "Pití jablečného octa na hubnutí se zdá být přitažené za vlasy."
National Capital Poison Center: "Ocet: Nejen na salát."
UChicago Medicine: “Odhalení zdravotních přínosů jablečného octa.”
Autor: Arianne Cohen
Můj choutek na sladké to překousl. A někdy kožešina. A hlas. Víte, inkarnace Cookie Monster, která se z ničeho nic objeví kolem 15:00. a 22 hodin. každý den, hledá na párty. Obvykle se ho snažím nasytit tím, že žvýkám něco zdravého – jablko a mléko, někdy jogurt. Ale dietologové a výzkumníci tvrdí, že vyhýbat se sušence je špatná strategie. Přinášejí dobré zprávy: Dopřejte si. Ano, čtete správně. Spíše než se vždy vyhýbat určité touze, je někdy v pořádku ji naplnit. Zde je návod, jak si tyto lahůdky vychutnat, aniž byste získali jedinou unci.
Dobré: Dopřejte si trochu
„Pokud toužíte po zmrzlině, doporučila bych vám dát si zmrzlinu,“ říká expertka na dietu a výživu s vlnovou délkou Caroline Kaufman MS, RDN, „protože bez ohledu na to, kolik celerových tyčinek máte, neuspokojíte svou bažení a možná sníte mnohem více kalorií jiných potravin.“ Ve skutečnosti, jíst to, co chcete, často zabrání dalšímu chutě.
Trik je samozřejmě v kontrole porcí. Jste schopni sníst jen 100 až 300 kalorií? „Pokud máte potíže s kontrolou velikosti porcí vašich oblíbených jídel, nenechávejte si jídlo ve svém domě,“ říká Kaufman. “Místo toho si kupte jednotlivé porce – jděte do obchodu se zmrzlinou.”
Lepší: Cvičte každý den jen trochu
Jedna studie zjistila, že mírní cvičenci, kteří cvičí přibližně 30 minut denně, ztrácejí na váze více než trénovaní cvičenci. Proč? Protože ti, kteří cvičí hodinu a více denně, mají tendenci jíst větší porce a svačiny a méně se hýbat kvůli únavě. Udržujte tedy své kondiční cíle dosažitelné. „Vychutnejte si dezerty z jedné porce a zkuste si každý týden dát 120 minut kardia,“ říká Kaufman. Moderování opět vítězí.
Nejlepší: Nosh na domácích mražených jogurtových pamlscích (nebo jen na čokoládu)
Pokud máte chuť na sladké obecně (nikoli na konkrétní jídlo), Kaufman navrhuje, abyste si v mrazáku uchovali zásobu domácích mražených jogurtových pochoutek. Jednoduše vložte tečky o velikosti niklu z vašeho oblíbeného jogurtu na voskový papír a zmrazte. Nebo namáčejte ovoce jako jahody nebo ananas do jogurtu a zmrazte. Když jsou pevné, budete mít lahodné mražené pochoutky.
Nejste poblíž mrazáku? Vyberte si čtvereček nebo dva hořké čokolády s vysokým obsahem antioxidantů, které snižují riziko srdečních onemocnění a snižují krevní tlak. Zkuste se omezit na tři unce, což je jak pořádný nápor kalorií (až 450), tak maximálně prospěšná porce. Možná budete chtít omezit kalorie v jiných oblastech nebo více cvičit "hořká čokoláda" dní. Ujistěte se, že si dopřejete čokoládu, která obsahuje alespoň 65 procent kakaa, protože čím vyšší obsah kakaa, tím prospěšnější pochoutka pravděpodobně bude. Mňam.
Kořen a bobule rostliny ashwagandha jsou tradiční ájurvédskou medicínou v Indii. Ashwagandha se používá jako tonikum (někdy se jí říká „indický ženšen“) ke zlepšení fyzického a duševního zdraví a k léčbě řady specifických stavů.
Proč lidé berou ashwagandhu?
Existuje několik časných důkazů, že ashwagandha ovlivňuje imunitní systém a pomáhá snižovat otoky, jak artritidy, tak zadržování tekutin. Praktické přínosy a rizika pro lidi však zatím nejsou jasné.
Jedna studie zjistila, že sloučenina obsahující ashwagandha pomohla zmírnit příznaky osteoartrózy. Není jasné, která ze složek měla přínos, protože ashwaganda se tradičně používá v kombinaci s jinými bylinami. Ashwagandha může pomoci snížit hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu a snížit vysoký cholesterol. Vzhledem k tomu, že ashwagandha má sedativní účinky, může pomoci zmírnit úzkost a stres – ve skutečnosti to ukázaly lidské studie. Existuje nějaký předběžný výzkum, že může pomoci s epilepsií a ztrátou paměti, ale tyto výsledky jsou příliš brzy na to, abychom s jistotou řekli, zda by to mohlo být přínosné pro lidi.
Některé laboratorní testy rakovinných buněk zjistily, že ashwagandha může zpomalit jejich růst. Studie na zvířatech zjistily, že ashwagandha může zvýšit účinky radiační terapie. To jsou však rané výsledky. Není známo, zda ashwagandha pomůže lidem s rakovinou.
Lidé používají ashwagandha pro jiné zdravotní stavy, včetně anémie. Má vysoký obsah železa a bylo prokázáno, že pomáhá zvyšovat hladinu hemoglobinu. Pro mnoho dalších údajných použití neexistují důkazy, které by podporovaly výhody ashwagandy.
Kolik ashwagandhy byste měli přijmout?
Neexistuje žádná standardní dávka ashwagandhy. Někteří lidé užívají 1 až 6 gramů celé byliny denně. Jiní míchají 3 gramy prášku ashwagandha v teplém mléce. K dispozici jsou také standardizované extrakty. Požádejte svého lékaře o radu ohledně forem ashwagandhy a dávek.
Můžete získat ashwagandhu přirozeně z potravin?
V některých částech světa lidé jedí výhonky, semena a ovoce ashwagandhy.
Jaká jsou rizika užívání ashwagandhy?
Vedlejší efekty. Vzhledem k tomu, že ashwagandha není dostatečně prozkoumána, neznáme všechny její vedlejší účinky. Velké dávky mohou způsobit žaludeční nevolnost, průjem a zvracení. Rizika. Před použitím ashwagandhy se poraďte s lékařem, pokud máte nějaké zdravotní potíže, včetně rakoviny, cukrovky, problémů se štítnou žlázou, poruch krvácení, vředů, lupusu, roztroušené sklerózy nebo revmatoidní artritidy. Ashwagandha může interferovat s testy štítné žlázy. Dva týdny před operací přestaňte užívat ashwagandhu. Interakce. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky nebo doplňky, poraďte se se svým lékařem, než začnete doplňky ashwagandha užívat. Mohli by interagovat se sedativy, léky na ředění krve, doplňky štítné žlázy, léky, které potlačují imunitní systém, a léky na úzkost, vysoký krevní tlak a cukrovku. Ashwagandha může také interagovat s doplňky, které způsobují ospalost, jako je třezalka tečkovaná, kava, kozlík lékařský a další.
Vzhledem k riziku potratu by těhotné ženy neměly ashwagandhu používat. Bylinu by neměly užívat ani ženy, které kojí.
WebMD Medical Reference Recenze: Melinda Ratini, DO, MS dne 17. listopadu 2020
Zdroje
ZDROJE:
Fundukian, L. ed. The Gale Encyclopedia of Alternative Medicine, třetí vydání, 2009.
Web Memorial Sloan-Kettering Cancer Center: “O bylinkách: Ashwagandha.”
Webová stránka komplexní databáze přírodních léčiv: “Ashwagandha.”
Monografie přirozeného standardního pacienta: “Ashwagandha.”
Kulkarni S. Pokrok v neuropsychofarmakologii a biologické psychiatrii, červenec 2008; sv 32: str. 1093-1105.
Koenzym Q10 (CoQ10) je živina, která se přirozeně vyskytuje v těle. CoQ10 je také v mnoha potravinách, které jíme. CoQ10 působí jako antioxidant, který chrání buňky před poškozením a hraje důležitou roli v metabolismu.
Proč lidé berou CoQ10?
Přestože CoQ10 hraje v těle klíčovou roli, většina zdravých lidí má dostatek CoQ10 přirozeně. Existují určité důkazy, že přidání více – ve formě doplňků CoQ10 – může být prospěšné. Zvyšující se věk a některé zdravotní stavy jsou spojeny s poklesem hladiny CoQ10. Ale v těchto případech je nejisté, že přidání CoQ10 bude mít účinek.
CoQ10 se používá k léčbě mnoha různých stavů. Existují důkazy, že doplňky CoQ10 mohou mírně snížit krevní tlak. CoQ10 se také používá k léčbě srdečního selhání a jiných srdečních onemocnění, možná pomáhá zlepšit některé příznaky a snížit budoucí srdeční rizika v kombinaci s běžnými léky, ale důkazy jsou rozporuplné.
I když je to stále kontroverzní, některé předběžné důkazy naznačují, že CoQ10 může pomoci předcházet nebo léčit nežádoucí účinky, jako jsou bolesti svalů a jaterní problémy, při užívání léků na cholesterol typu statinu.
Předběžné studie ukázaly, že CoQ10 může zpomalit, ale ne zastavit, progresi Alzheimerovy choroby. K potvrzení tohoto účinku je zapotřebí další výzkum.
CoQ10 byl také studován jako preventivní léčba migrénových bolestí hlavy, i když může trvat několik měsíců, než začne fungovat. Byl také studován pro nízký počet spermií, rakovinu, HIV, svalovou dystrofii, Parkinsonovu chorobu, onemocnění dásní a mnoho dalších stavů. Výzkum však nenašel žádné přesvědčivé výhody. Ačkoli se CoQ10 někdy prodává jako doplněk energie, neexistuje žádný důkaz, že u typického člověka zvýší energii.
Kolik CoQ10 byste měli užívat?
Neexistuje žádná stanovená ideální dávka CoQ10. Studie používaly dávky CoQ10 v rozmezí od 50 miligramů do 1200 miligramů u dospělých, někdy rozdělené do několika dávek v průběhu dne. Typická denní dávka je 100 miligramů až 200 miligramů. Postupujte podle pokynů na lahvičce nebo si nechte poradit od svého lékaře nebo dietologa. Mějte na paměti, že různé značky doplňků mohou mít různé složky a síly.
Pokračování
Můžete získat CoQ10 přirozeně z potravin?
Množství CoQ10 přirozeně se vyskytující v potravinách je mnohem nižší než v doplňcích. Mezi dobré potravinové zdroje CoQ10 patří:
Studenovodní ryby, jako je tuňák, losos, makrela a sardinky Rostlinné oleje Maso
Jaká jsou rizika užívání CoQ10?
Vedlejší účinky CoQ10 se zdají být vzácné a mírné. Patří mezi ně průjem, nevolnost a pálení žáhy. Rizika. Lidé s chronickými onemocněními, jako je srdeční selhání, problémy s ledvinami nebo játry nebo cukrovka, by si měli dávat pozor na používání tohoto doplňku. CoQ10 může snížit hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Interakce. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve a léky na štítnou žlázu, stejně jako chemoterapii, by se měli před použitím doplňků CoQ10 poradit se svými lékaři.
Vzhledem k nedostatku důkazů o jeho bezpečnosti se doplňky CoQ10 nedoporučují dětem nebo ženám, které jsou těhotné nebo kojící.
WebMD Medical Reference Zhodnotila Melinda Ratini, DO, MS dne 25. dubna 2021
Zdroje
ZDROJE:Longe, J., ed. The Gale Encyclopedia of Alternative Medicine, druhé vydání, 2004.Monografie přirozeného standardního pacienta: "Koenzym Q10."Andrew Shao, PhD, viceprezident pro vědu & Regulatory Affairs, Council for Responsible Nutrition, Washington, D.C.
Recent Comments